odkurzacz centralny

Sprzęt elektroniczny a obowiązki domowe

Sprzęt elektroniczny jest dziś tym, co zastąpić możemy jedynie pracą własnych rąk – lecz kto dziś wyobraża sobie zastąpienie pralki ręcznym wyżynaniem prania? Jesteśmy tak zależni od urządzeń agd do zabudowy, że nie potrafilibyśmy sobie już dziś wyobrazić bez nich życia. Bo choć sami w naszym rodzinnym domu, gdy byliśmy dziećmi i nie mieliśmy dostępu do takich luksusów, jakoś nam ich nie brakowało – dziś ciężko byłoby pomyśleć, że ich nie ma. Bo nie można zaprzeczyć, że lodówki do zabudowy czy zmywarki do zabudowy to urządzenia bez których trudno się obejść na co dzień. Jednak wiele z nich jest po prostu zbytkiem.

Na przykład ekspresy ciśnieniowe służą tylko i wyłącznie naszej wygodzie. Wyręczają nas w czynności prostej i bezproblemowej jaką jest parzenie kawy. Jednak tu dodatkowym czynnikiem jest ten smakowy. Wyposażenie kuchni jest niezbędne dla wygodnego życia. Okapy, zmywarki i płyty są przedmiotami codziennej pracy i niesamowitym ułatwieniem w dniu codziennym. Mając dużą rodzinę i pracę trudno wyobrazić sobie ręczne zmywanie. Zmywarki są dziś niedrogimi stosunkowo sprzętami, które w dodatku oszczędzają energię elektryczną.

Nasze babcie niestety musiały radzić sobie same – bez pomocy żadnych sprzętów, jak np. odkurzacz centralny. Jednak nikt nie narzekał – praca i obowiązki domowe były czymś zupełnie naturalnym. I choć zajmowały one dużo czasu, wzajemna pomoc była być może większa – szczególnie pomoc dzieci. Dziś obowiązkowość jest cechą rzadką. Tym bardziej, że przyzwyczailiśmy się, że „wszystko robi się samo”. Ktoś jednak musi włączyć pralkę, włożyć do niej pranie rozwiesić je i wyprasować – a to już młodych leni przerasta. Być może właśnie te wygody czynią z młodego pokolenia ludzi niezdolnych do całkowitej samodzielności?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *