Krew pępowinowa

Krew pępowina – polisa na zdrowie Twojego dziecka

Krew pępowina to dar, który możesz podarować swojemu dziecku tuż po jego urodzeniu. Krew ta pozostaje po porodzie w łożysku i w pępowinie i posiada komórki macierzyste, które mogą w przyszłości uratować życie.

W jej składzie są krwiotwórcze komórki macierzyste oraz tkankowe komórki macierzyste (tzw. mezenchymy) dające początek innym komórkom – na przykład uszkodzonych tkanek nerwowych, kostnych czy mięśniowych. Zdeponowanie takich komórek w banku krwi pępowinowej otwiera dostęp do nowoczesnych terapii w razie potrzeby. Jeśli więc twojemu dziecku, bądź jego rodzeństwu przytrafi się ciężka choroba (np białaczka), to właśnie komórki macierzyste pomogą skutecznie w walce z nią.

JAK SIĘ TO ODBYWA?
Pobranie krwi pępowinowej jest zupełnie bezbolesne. Jeśli podejmiemy taką decyzję, musimy wybrać, gdzie chcemy ją zdeponować, czyli bank krwi pępowinowej. Z wybranym bankiem podpisuje się umowę, uiszcza opłatę i przyszli rodzice otrzymują specjalny zestaw pobraniowy, który zabiera się ze sobą do szpitala jadąc do porodu. Kiedy zacznie się poród, trzeba o tym fakcie powiadomić wybrany bank. Krew pępowinowa pobierana jest zaraz po narodzinach Waszego dziecka. Cały proces trwa jedynie kilka minut, mama nie czuje żadnego bólu czy dyskomfortu, a zabieg nie jest inwazyjny. Krew pępowinową pobiera się zarówno podczas porodu naturalnego, jak i po cesarskim cięciu. Krew prawidłowo pobrana wysyłana jest do banku i tam badana. Rodzice otrzymują certyfikat – dokument poświadczający, że krew została zdeponowana w danym miejscu. Taki depozyt może uratować życie!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *